NÁVRH TERASY ZÁMKU HOSTAČOV
školní práce 2011

Zámek Hostačov leží v turisticky atraktivní lokalitě nedaleko Kutné Hory. Je v něm provozován tříhvězdičkový hotel, který kromě individuálních klientů často hostí různé konference a firemní akce. Zahrada, která je předmětem tohoto návrhu, je situovaná na kamenné terase, řešící terénní rozdíly v blízkosti zámku. Terasa je oplocená. Na zámek navazuje lesopark o rozloze 12 ha s rybníkem, potůčky a loukami.

Vzhledem k těmto východiskům, byla zahrada navržena jako klidový prostor, s možností sezení, ležení nebo procházení, který může sloužit k neformálním i formálním setkáním, konferencím pod širým nebem, výstavám a podobně. Návrh je koncipován jako odraz barokních formálních zahrad, avšak se současným rastrem a určitým neformálním přístupem. Koncept respektuje klidové aktivity, které mají v zahradě probíhat, a navozuje představu nezastřešené společenské místnosti s kobercem a posezením. Koberec nahrazuje osázený prostor, který je pro návštěvníky přístupný všude, kde je to fyzicky možné. Je možné se posadit na jakýkoli povrch, který to dovoluje, či si na takový povrch dát sezení, deku nebo lehátko.

Půdorys respektuje kompozičně tvar zámku, a tak vznikají v zahradě dva subprostory. Jeden subprostor obsahuje osázené plochy a evokuje pocit koberce a druhý vyplňuje část u vstupu do zahrady určenou pro sezení či konání výstav a konferencí pod širým nebem.
Osázení má být co nejpřirozenější. Květiny nemají přesné určení místa v záhoně, jsou namíchány víceméně náhodně ve stanovených poměrech. Záhony s trvalkami mají evokovat pocit květnatých luk.